Scroll Top

کلاس آموزش خوانندگی در پاسداران

کلاس آموزشی خوانندگی در پاسداران

برای درست خواندن و خوانندگی صحیح فقط یک روش وجود ندارد ولی بی نهایت روش اشتباه وجود دارد که وجه مشترک همه این مسیر های غیر استاندارد آسیب رساندن به تارهای صوتی شماست! بهترین راه برای تقویت صدا و تبدیل شدن به یک خواننده حرفه ای شرکت در کلاس های آموزش خوانندگی زیر نظر اساتید توانمند و باتجربه است.

ما در آکادمی و آموزشگاه خوانندگی سلمان کردار واقع در قیطریه تهران، محدوده پاسداران و دیباجی با به کارگیری به روز ترین روش های خوانندگی در سبک های راک، متال، پاپ، جز، بلوز و R&B شما را تا تبدیل شدن به یک خواننده حرفه ای همراهی خواهیم کرد؛ از اصول پایه خوانندگی تا تکنیک های اجرای زنده و ضبط استودیویی همه از مواردی است که در دوره های خوانندگی آموزش داده میشود.

در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی اساسی ترین پایه های خوانندگی و مواردی که باید در یک کلاس آموزش خوانندگی یاد بگیرید، بپردازیم.

یادگیری خوانندگی سبک راک

به چه کسی خواننده گفته می شود؟

در یک جمله خواننده کسی است که به درک درستی از حنجره و جای درست تولید صدا رسیده باشد و بتواند با صدای یونیک خود، بدون تنش و فشار، در گام درست، در حضور دیگران اجرایی بی نقص داشته باشد.

شما به عنوان یک خواننده باید به صدای منحصر به فرد خود رسیده باشید و از تقلید صدای دیگر خوانندگان تا حد امکان پرهیز کنید؛ روی حنجره و دیافراگم خود کنترل کامل داشته باشید تا در هر شرایطی بتوانید صدایی رسا و بدون فشار تولید کنید؛ باید قدری اصول پایه خوانندگی در ناخودآگاهتان نهادینه شده باشد که در هر شرایط استرس زا و پرتنشی مانند اجرای زنده و ضبط بهترین خود را ارائه دهید و شرایط محیطی کم ترین تاثیر را روی خوانندگی شما بگذارد.

نقش تنفس در خوانندگی

میتوان گفت تمامی آموزش‌هایی که به استفاده از صدا مرتبط است،‌ مانند فن بیان، دوبلاژ، آواز و هر هنر دیگری که با صدای ما سروکار دارد با تنفس آغاز می‌شوند.

تا به حال به این موضوع توجه کرده اید که یک نوزاد با وجود حنجره بسیار ظریفی که دارد، چگونه بعد از ساعت ها گریه و فریاد های متوالی کوچک ترین گرفتگی و آسیبی در صدایش حس نمیشود؟

علت این امر تنفس صحیحی است که ما در نوزادی به صورت غریزی و طبیعی آنرا انجام میدهیم و به مرور زمان و بزرگ شدن ما بر اثر استرس، روش زندگی ناسالم و دیگر عوامل تاثیر گذار محیطی به شکل غیر استاندارد کنونی درآمده است و باید با تمرین پیوسته این عادت اشتباه را اصلاح کنیم و تنفس درست را در ناخودآگاه خود نهادینه کنیم؛ چرا که تنفس درست نقش بسزایی در سلامت تار های صوتی ما دارد.

تنفس درست سوخت لازم را جهت رسیدن به صدایی رسا، پرقدرت و با احساس تامین میکند. بر خلاف تصور عموم منظور از تنفس درست، نفس گیری طولانی یا خیلی پرحجم نیست بلکه؛ باید کوتاه و خلاصه اما از محل درست نفس گیری کرد.

با این تفاسیر اولین گام درصداسازی آموختن تنفس صحیح است که به آن تنفس شکمی و یا دیافراگمی می گویند. در این نوع از نفس گیری شکم نقش اساسی دارد؛ با هر دم شکم کمی جلو آمده و باد میشود و حالت قفسه سینه و شانه ها حرکت نمی کنند.

منظور از صداسازی در خوانندگی چیست؟

صداسازی یعنی تولید صدایی که منحصرا صدای ماست!

صداسازی یعنی ما یاد بگیریم با تنفس اصولی، صدایی پرقدرت و دلنشین، به دور از هرگونه تنش و فشار، با جای درستی از حنجره تولید کنیم که این صدا، صدای یونیک هر شخص محسوب میشود و هدف اصلی ما در صداسازی پیدا کردن و رسیدن به این صدا میباشد.

بهداشت صدا

بهداشت صدا از موارد مهم در آموزش آواز به شمار می رود؛ به سبب ظریف و حساس بودن تارهای صوتی هرگونه اشتباه در روند آموزشی میتواند صدمات جبران ناپذیری برای ما به وجود آورد.        

صدای شما بسیار ارزشمند است و نباید تارهای صوتی را با سیم های گیتار اشتباه گرفت؛ چرا که در صورت بروز خرابی نمیتوان آنها را با بسته ای نو جایگزین کرد!

پس قبل هر آموزشی در زمینه صدا مانند سولفژ، در ابتدا باید صداسازی انجام شود که هنرجو ابتدا تولید صدای سالم را بیاموزد تا آسیبی گریبان او را نگیرد.

اگر شما هم به سلامت صدای خود اهمیت میدهید حتما مقاله بهداشت صوتی را مطالعه کنید و باید ها و نباید های آنرا رعایت کنید.

بیشتر بخوانید : بهداشت صوتی چیست؟

چگونه کوک بخوانیم؟

آموزش آواز و صداسازی بدون درنظر گرفتن درست و کوک خواندن ممکن نیست. هر قدر هم صدایی که تولید می‌کنید رسا و بدون تنش باشد اگر بتوانید گام درست آهنگی که قصد خواندن آن را دارید را پیدا کنید، آواز شما به گوش مخاطب دلنشین نخواهد بود.

مشکل افرادی که در کوک خواندن ضعف دارند این است که گوش آنها تاکنون به صورت تخصصی تمرین داده نشده و اساسا مغز قابلیت تشخیص فرکانس نت‌های موسیقی را ندارد.

یکی از موثر ترین تمرینات جهت تقویت گوش تمرین تغییر فرکانس است که در آن شما با شنیدن یک نت از پیانو سعی می‌کنید آنرا اجرا کنید و سپس با تیونر آنرا بررسی کرده و اگر نت مورد نظر را اجرا نکرده باشید سعی کنید با بالا و پایین کردن فرکانس به نت درست دست پیدا کنید.

اجرای زنده در خوانندگی

اصل هنر یک موسیقیدان، اجرا کردن آن چیزی است که در اتاق خود تمرین کرده است. اگر نتوانید هنر خود را ارائه دهید عملا مسیر را نیمه کاره رها کرده اید!

سعی کنید از ابتدا خود را به خواندن در جمع های کوچک عادت دهید؛ اینگونه به مرور خود را برای قرار گرفتن روی صحنه ای بزرگ آماده می‌کنید و آن زمان مجبور به تحمل حجم کمتری استرس، خواهید بود.

نکته مهم بعدی این است که باید پایه های خوانندگی که پیش تر به آن ها اشاره شد، مانند تنفس شکمی، تشخیص فرکانس نت ها، جای درست تولید صدا و … در ناخودآگاه شما جا گرفته باشند که استرس و فشار کمترین تاثیر را روی کیفیت اجرای شما بگذارد.

بر فرض مثال اگر تنفس شکمی به تنفس ناخودآگاه شما تبدیل شود، در هر شرایطی بدون اینکه خودتان متوجه باشید درست نفس گیری خواهید کرد و بدین ترتیب سوخت اولیه شما همواره فراهم خواهد بود.

ما در آکادمی و کلاس آموزش خوانندگی سلمان کردار با برگزاری تمرین های گروهی، کنسرت های هنرجویی و ضبط های استودیویی موقعیتی را برایتان فراهم میکنیم تا از همین ابتدا با محیط حرفه ای خوانندگی بیشتر آشنا شوید و اجرای زنده را تجربه کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن های 02126610790 یا 09933601077 تماس بگیرید.

آدرس آموزشگاه موسیقی سلمان کردار :
تهران، اتوبان صدر غرب به شرق (طبقه پایین)،  بعد از کاوه، خروجی منظریه، نبش خیابان رحمانی پلاک ۱۳۳، زنگ ۱۰۸، طبقه دوم

پست های مرتبط

نظر بگذارید