Scroll Top

تفاوت تکنیک های وکال در دو سبک راک و متال

تکنیک های وکال در دو سبک راک و متال

موسیقی راک و متال سال هاست که در میان مردم در سراسر جهان طرفداران زیادی داشته و امروزه هم تعداد این طرفداران دوباره رو به افزایش است. ولی تفاوت های اساسی میان این دو سبک چه در نحوه ساخت موسیقی و چه در نحوه خواندن (وکال) وجود دارد که در ادامه به تفاوت تکنیک های وکال در دوس بک راک و متال می پردازیم.

تاریخچه موسیقی راک و متال

موسیقی راک یا همان rock & roll بیشتر از ریتم سبک های بلوز و کانتری الهام گرفته است. البته شباهت هایی با سبک های بلوز و جز کلاسیک و فولک نیز در آن به گوش میخورد.

حتما بخوانید : راک فارسی چیست؟

محوریت اصلی این سبک سازهای درامز و گیتار الکتریک هستند.

موسیقی متال (metal) از موسیقی راک الهام گرفته و در واقع زیر شاخه ای از این سبک به شمار میرود. که در آن تاکید زیادی روی حجم صدا، سرعت و قدرت وجود دارد. که این موارد هم در مورد نوازنده ها و هم در مورد وکالیست صدق میکند.

تفاوت ساختاری تکنیک های راک و متال

تفاوت ساختاری تکنیک های راک و متال

در مورد تفاوت ساخت موسیقی راک و متال، یکی از فاکتورهای بارز و مهم، استفاده از صدای دیستورشن (distortion) زیاد در سبک متال است. صدای دیستورشن گیتارها اغراق شده و بسیار قوی هستند.

هرچند در سبک راک نیز ما از دیستورشن در صدای گیتار استفاده میکنیم ولی شدت و میزانی که در موسیقی متال به گوش ما میرسد بسیار قابل لمس است و گاها اولین نکته ای است که هر شخص هنگام مواجهه با این سبک متوجه آن میشود.

البته این دیستورشن فقط به سازها محدود نمیشود. وکالیست (vocalist) یا خواننده های بندهای سبک متال عموما از دیستورشن در کار خود استفاده میکنند که در واقع مهم ترین تفاوت بین سبک های راک و متال به شمار میرود.

تکنیک مورد استفاده وکالیست های سبک متال آنها را از بقیه وکالیست ها در ژانرهای مختلف متمایز میکند و بسیاری از شنیدن این صدا حیرت زده میشوند.

تفاوت های تکنیک مورد استفاده وکالیست متال و راک

موسیقی راک

در سبک راک خواننده یا وکالیست بند از تکنیک های متعددی استفاده میکند، برای مثال تکنیک فالس کورد (false chords)،  خواندن با صدای خش دار، استفاده از هوای زیاد هنگام خواندن، استفاده از فالستو، تکنیک خواندن به سبک کلاسیک (و یا حتی اپرا!) و صدای Nasal یا تو دماغی و …. که هر کدام از آن ها را به نحوی استفاده میکند تا قطعه ای پر از احساس به شنونده منتقل کند.

احتمالا دیدن اسم بعضی از تکنیک ها شما را تعجب زده کرده است. ولی خوب است بدانید تمامی این تکنیک ها خیلی پر استفاده هستند و حتما وکالیست محبوب شما حداقل از یکی از این تکنیک ها در موسیقی مورد علاقه شما استفاده کرده است!

برای مثال وکالیست بند کویین (Queen) جزو کسانی بود که از تکنیک اپراتیک و کلاسیک در خواندن خود استفاده میکرد. Freddie Mercury به بهترین و زیباترین نحو از این تکنیک در قطعه Bohemian Rhapsody استفاده کرده است.

فردی مرکوری بوهمین راپسودی

در موسیقی راک انتقال حس به شنونده یکی از مهمترین وظایفی است که بر عهده وکالیست قرار دارد. به همین دلیل یادگیری تکنیک های متعدد و اجرای آن ها به بهترین نحو در بهترین زمان از بایدها برای یک خواننده یا وکالیست حرفه ای سبک راک است.

 وکالیست بند Radiohead یکی از بهترین مثال ها برای یک خواننده موفق راک است. Thom Yorke به زیبای و با ظرافت تمام از این تکنیک ها همراه با بهترین زمانبندی استفاده میکند  که همین امر موجب شده از او همچنان به عنوان یکی از قدرتمندترین وکالیست ها در این صنعت نام برده شود.

سبک متال

اما در سبک متال، علاوه بر استفاده از تمامی این تکنیک ها، وکالیست هنر اصلی خود را در خواندن با دیستورشن زیاد به نمایش میگذارد. این تکنیک صدای غرش یا فریاد مانندی را ایجاد میکند که با بقیه اجزای قطعه موسیقی که دیستورشن زیادی دارد کاملا همخوانی دارد.  این صدا عمدتا بسیار خشن و حتی برای برخی افراد گوش خراش است!

ولی در سبک متال به دلیل وجود شلوغی و دیستورشن زیاد گیتارها و درامز، اگر وکالیست تنها با صدای تمیز خود قطعه ای را اجرا کند، صدای او در میان دیگر اجزای موسیقی گم میشود و تاثیر آن چنانی در قطعه موسیقی نخواهد داشت.

هنر اصلی وکالیست متال در انتقال احساسات به وسیله این صدای خشن است.

خواندن همراه دیستورشن به چندین روش قابل اجراست که در ادامه چند تکنیک پر کاربرد را مشاهده میکنید.

  • دیستورت صدای بم یا گرول (به انگلیسی Low Growl)
  • دیستورت صدای Mid-Range
  • صدای خوک یا pig squeal
  • انواع صداهای زیر یا جیغ که با دیستورشن همراه میشوند مانند Fry Scream یا Inhale Scream

تعداد تکنیک هایی که با دیستورشن همراه هستند بسیار زیاد است و یادگیری هر کدام احتیاج به انجام دادن تمرین های تنفسی و صدایی مخصوص خود میباشد.

چرا که ایجاد دیستورشن صدا در وکال در واقع با میزان فشار دیافراگم و فشرده کردن هوای خروجی از حنجره ممکن است. با ایجاد تعادل میان این دو فاکتور و استفاده از بعد صدای درست، وکالیست میتواند تکنیک مورد نیاز خود را به بهترین نحو اجرا کند.

وکالیست های متال به خصوص در سبک های Death Metal  و Black Metal از صداهایی بسیار خشن و فریادها و جیغ های خاصی برای فضاسازی مناسب در قطعات خود استفاده میکنند.

 از سبک هایی که در آن خواننده یا وکالیست از تمامی ابعاد صدایی خود در سرعت بسیار بالا استفاده میکند میتوان به metalcore اشاره کرد که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است.

خطرات احتمالی هنگام خوانندگی راک و متال

خطرات احتمالی هنگام خوانندگی راک و متال

بسیاری تصور میکنند که خواندن به این شیوه میتواند به تارهای صوتی آسیب برساند. این فرضیه همیشه درست نیست اما غیر ممکن هم نیست.

خواندن با دیستورشن زیاد و انجام این تکنیک نیاز به راهنمایی بسیاری از سمت یک مدرس یا vocal coach دارد. چرا که اگر مراقب نباشید، هنگام تمرین برای ایجاد این صدا، ممکن است به شدت به حنجره و تارهای صوتی خود صدمه وارد کنید.

در حالی که اگر طبق اصول پیش بروید، می توانید جای دقیق این ایجاد این صدا را در حنجره خود پیدا کنید و با کمترین فشار روی تارهای صوتی، این تکنیک رو اجرا کنید.

از مهم ترین نکاتی که در انجام تمرین های این تکنیک وجود دارد، انجام تمرین هایی است که حنجره شما را گرم کند تا آمادگی لازم را برای انجام این کار داشته باشید. پس انجام Warm Up قبل از خواندن و حتی تمرین کردن از واجبات است.

همچنین در حین تمرین و اجرای این تکنیک، هرگاه احساس درد و ناراحتی در حنجره خود پیدا کردید بهتر است که کار را متوقف کرده و به بدن خود فشار وارد نکنید تا از صدمات احتمالی جلوگیری کنید.

بازدید کنید : آموزشگاه خوانندگی سلمان کردار در تهران

سخن آخر

امروزه در سبک متال و قطعات جدیدی که از بندها منتشر میشود ما شاهد هستیم که وکالیست فقط از یک تکنیک و صدا با دیستورشن بالا به تنهایی استفاده نمی کند و عمدتا وکالیست ها در تلاشند تا توانایی های خود را در دیگر ابعاد صدا همراه با تکنیک های گوناگون به مخاطب خود نشان دهند.

هرچند همچنان کسانی هستند که تنها با استفاده از صدای خشن خود مخاطبان را مجذوب خودشان می کنند.

در آخر برای اجرای درست هر یک از این تکنیک ها، تمرین مکرر و پله پله پیش رفتن بسیار مهم است. چرا که ما در خواندن با عضو حساسی از بدن یعنی حنجره و تارهای صوتی سروکار داریم و باید با احتیاط بسیاری از آن استفاده کنیم تا ناخواسته دچار مشکل نشویم.

نظر بگذارید