Scroll Top

بهترین روش یادگیری گیتار الکتریک 🎸

یادگیری گروهی گیتار الکتریک و برگزاری کنسرت

اگه شما هم علاقمند به ساز جذاب گیتار الکتریک هستید و نمی‌دانید یادگیری این ساز را از کجا آغاز کنید، حتما در این مقاله همراه ما باشید.

گیتار الکتریک چیست؟

گیتار الکتریک نوعی از گیتار است که برای شنیده شدن صدای آن نیاز به آمپلیفایر یا همان تقویت کننده صوتی داریم.

انرژی حاصل از ارتعاش سیم‌ها توسط پیکاپ‌های موجود روی ساز که دارای خواص الکترو مغناطیسی هستند دریافت و به سیگنال الکتریکی تبدیل میشود و این سیگنال از طریق سیم از ساز خارج شده و وارد تقویت کننده صدا میشود و بدین ترتیب ما قادر به شنیدن صدای این ساز خواهیم بود.

گیتار الکتریک در چه سبک‌های موسیقی کاربرد دارد؟

نوازندگی گیتار الکتریک در کنسرت کلاسیک

به طور کلی، گیتار الکتریک در انواع مختلف سبک‌های موسیقی از جمله راک، جز، بلوز، فانک و پاپ و متال مورد استفاده قرار می‌گیرد و نقش مهمی در ایجاد صدا و احساس هر سبک دارد به همین دلیل با یادگیری این ساز به راحتی می‌توانید در گروه‌ها و بندهای مختلف به اجرای این ساز بپردازید.

گیتار الکتریک به دلیل امکانات بیشتری که نسبت به گیتار‌های آکوستیک ارائه می‌ دهد، برای اجرای انواع موسیقی‌ها و ایجاد صداهای مختلف بسیار محبوب است.

وجه تمایز گیتار الکتریک با سایر گیتارها

صدای قوی‌تر

گیتار الکتریک به خاطر استفاده از پیکاپ‌های الکترومغناطیسی، صدایی قوی تر و رساتر ارائه می‌دهد که برای اجرای برخی سبک‌های موسیقی از جمله راک و متال بسیار مناسب است.

تمرین بدون صدا

با توجه به اینکه کنترل خروجی صدای این ساز دست خودتان است میتوانید صدا را بسیار کم کرده و یا حتی از هدفون هنگام تمرین استفاده کنید.

امکان شخصی­ سازی صدا

گیتار الکتریک به وسیلهٔ افکت‌ های صوتی، پدالها و دیگر تقویت‌کننده‌هایی که برای آن طراحی شده‌، امکانات بیشتری برای شخصی­ سازی صدا برای نوازنده فراهم می‌سازد.

طراحی ساز

به سبب مدرن بودن و انعطاف پذیر بودن این ساز تنوع بسیاری در شکل، رنگ، و دیگر مشخصات ظاهری و ساختاری این ساز وجود دارد.

بهترین راه یادگرفتن ساز گیتار الکتریک

روش‌های زیادی از جمله پکیج‌ها و کتاب‌های آموزشی، یوتیوب و… برای یادگیری گیتار الکتریک وجود دارد. اما به دلایل زیر توصیه ما این است که حتما یادگیری این ساز را با یک استاد با تجربه فرابگیرید.

بهره‌‌مندی از روش‌های صحیح آموزشی

وجود یک استاد باعث می‌شود شما با توجه به سبک مورد نظرتان و نقاط قوت و ضعف تان تمارین مرتبط دریافت خواهید کرد و بدین ترتیب با سرعت بیشتری پیشرفت خواهید کرد و اثرگذاری تمارین تان چند برابر خواهد شد.

شناسایی ایرادات و نقاط ضعف

با داشتن استادی که همواره در حال چک کردن اصول نوازندگی شما است، دیگر نگرانی در خصوص اشتباه اجرا کردن تمرین ها نخواهید داشت. 

اهمیت صحیح شکل گرفتن پایه‌های نوازندگی

مواردی چون استایل پیک زدن، انگشت گذاری، نگه داشتن گیتار و … به مرور زمان وارد ناخودآگاه آدم خواهد شد و اگر این اصول به شکل اشتباه تمرین شوند و وارد حافظه عضلانی شما شود اصلاح دوباره آن ها کار بسیار دشواری خواهد بود.

در نتیجه یاد گرفتن صحیح این اصول پایه و به نظر ساده از اهمیت بسیاری برخوردار است. 

تئوری موسیقی کاربردی

به عنوان یک نوازنده تازه وارد، مواجه شدن با تئوری موسیقی در ابتدا میتواند بسیار گیج کننده و خسته کننده باشد.

از طرفی هم لازمه تبدیل شدن به یک نوازنده ماهر دانستن تئوری موسیقی است.

با داشتن یک استاد در کنار خود می‌توانید این تئوری موسیقی پیچیده را قدم به قدم و در حد نیاز اهداف خود یاد بگیرید.

به طور کلی، یادگیری گیتار الکتریک در حضور یک استاد حرفه‌ای و باتجربه به شما کمک زیادی در بهبود تکنیک‌‌ها، فهم بهتر مفاهیم موسیقی و لذت بیشتر از نواختن این ساز محبوب خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : تاثیر تئوری موسیقی در یادگیری گیتار

مشاوره همیشگی کنار شما

اگر در یادگیری گیتار الکتریک مصمم هستید قطعا در فرآیند تبدیل شدن به یک گیتاریست حرفه‌ای نیازمند یک مشاوره همیشگی در کنار خود خواهید بود.

شخصی که دلسوزانه در صورت مواجه شدن با مشکلات و پستی و بلندی‌های فرآیند یادگیری بتواند با تجربه خود شما را در مراحل مختلف کمک کند و یا حتی با مشاوره‌های صحیح راه رسیدن به اهدافی که دارید را برایتان، هموارتر کند.

بهترین روش برای چنین موهبتی، ثبت نام و حضور در کلاس‌های آموزشی است که بتوانید با شبکه‌سازی درست با اساتید و هنرجوهای مختلف آشنا شوید.

این مسئله نه تنها در ساز گیتار الکتریک بلکه در یادگیری هر ساز موسیقی دیگر هم صدق می‌کند.

مزایای یادگیری گیتار الکتریک در آکادمی موسیقی سلمان کردار

یادگیری گیتار الکتریک در آموزشگاه موسیقی سلمان کردار

ما در آکادمی سلمان کردار با برگزاری تمرین‌های گروهی و اجرا های هنرجویی این فرصت را برای هنرجویان عزیزمان ایجاد می‌کنیم تا در پروسه آموزش، همزمان تجربه اجرای زنده و روی صحنه بودن را نیز کسب کنند.

سه مورد از مهم‌ترین مزایای تمرین و اجرا به صورت گروهی شامل:

  • افزایش اعتماد به نفس هنرجود در نواختن در جمع 💪
  • مشاهده ایرادات دیگران و سعی در تکرار نکردن آنها ✅
  • شبکه‌سازی و آشنایی با افرادی که با شما علایق یکسان دارند 😍

شما می‌توانید در پایان دوره آموزشی خود مدرک فنی و حرفه ای نوازندگی گیتار الکتریک خود را دریافت کنید و بدین ترتیب آموزش خود را هدفمند تر دنبال کنید. 

برای آشنایی بیشتر با این مدرک نحوه دریافت و مزایای آن مقاله مدرک بین المللی گیتار را مطالعه کنید.

سوالاتی که از ما میپرسند

یادگیری گیتار الکتریک را از کجا شروع کنیم؟

اگر به عنوان اولین ساز موسیقی گیتار الکتریک را انتخاب کرده‌اید، قطعا و بدون هیچ تردیدی باید به صورت حضوری و از طریق یک آموزشگاه گیتار الکتریک اقدام به یادگیری این ساز کنید. پس از مدتی و آشنایی با فضای موسیقی و گیتار الکتریک امکان یادگیری به صورت خود آموز هم وجود دارد.

آیا یادگیری گیتار الکتریک سخت است؟

در شروع یادگیری اگر با سازهای موسیقی آشنایی نداشته باشید کمی دشوار است اما پس از یادگیری تکنیک‌های اصلی و نت‌خوانی قادر به نواختن آهنگ‌های مورد علاقه خود خواهید بود.

چه مدت طول می‌کشد تا گیتار الکتریک را حرفه‌ای یاد بگیرم؟

زمان رسیدن به سطح پیشرفته و حرفه‌ای کاملا بستگی به شما دارد و مدت زمانی که در روز برای تمرین کردن در نظر میگیرید اما به طور معمول و طبق تجربه ما، تحت نظر یک مربی توانمند، بین 1.5 تا 2 طول خواهد کشید.

از چه زمانی میتوانم موسیقی جدیدی بسازم؟

خلق یک اثر موسیقی (بداهه نوازی) با گیتار الکتریک نیازمند تسلط کامل بر این ساز است که با تمرین مداوم و یادگیری تحت نظر اساتید باتجربه، حداقل دو سال زمان نیاز خواهد داشت (به جزء افراد مستثنا و اندک)

نوازندگی گیتار الکتریک توسط سلمان کردار

هم اکنون که با روش‌ها و مزایای یادگرفتن گیتار الکتریک آشنا شده‌اید، شاید سوالات دیگری برای شما به وجود آمده باشد و یا قصد حضور در کلاس‌های آموزشی این ساز را داشته باشید.

سلمان کردار یکی از بهترین و توانمندترین اساتید موسیقی راک فارسی و خوانندگی این سبک در ایران است و باتوجه به سالها نوازندگی، خوانندگی و تربیت هنرجوهای حرفه‌ای، به بهترین شکل ممکن این ساز را به علاقه مندان آموزش می‌دهد.

اگر در تهران زندگی میکنید و به دنبال یک آموزشگاه گیتار الکتریک خوب، با امکانات و شرایط عالی هستید، آموزشگاه موسیقی سلمان کردار میتواند یکی از انتخاب‌های شما باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن های 02126610790 یا 09933601077 تماس بگیرید.

آدرس آموزشگاه موسیقی سلمان کردار :
تهران، اتوبان صدر غرب به شرق (طبقه پایین)،  بعد از کاوه، خروجی منظریه، نبش خیابان رحمانی پلاک ۱۳۳، زنگ ۱۰۸، طبقه دوم

نظر بگذارید